melek yatırımcı

son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri melek yatırım ve melek yatırımcılık oldu. “melek” isminden de anlaşılacağı üzere, bu yatırım türü, büyüme potansiyeli olan girişim ve girişimlere, maddi ve akıllı sermaye ile ortak ve destek yatırımı yapılması anlamına geliyor.
gelecek vaat eden fakat sermaye sıkıntısı çeken girişimlere bireysel olarak hem finansman hem de bilgi birikimi ve tecrübelerini aktaran, girişimlere network anlamında da yardımcı olan kişilerdir.
gelecek gördüğü projelere herhangi bir sermaye fonu olmadan, kendi bireysel birikiminden yatırım yapan kişilerdir. girişimcilere sadece maddi değil, network ve mentorluk anlamında da destek olurlar. girişimlerden talep ettikleri yüzdelerin, diğer yatırımcıların bir kademe üzerinde olmasına rağmen, sektöre hakim bir melek yatırımcının tecrübe aktarımı, girişimcilerin kolay kolay bulamadığı bir değerdir
bu noktaya dikkat etmediğiniz takdirde yeni yatırım turlarında hisse payınızın beklenmedik şekilde azaldığını görebilirsiniz. eğer hisse oranınız yüksekse bunu istemeniz pek hoş görülmez.
melek ya da melek yatırımcı bir ya da birden fazla iş girişimine finansal anlamda destek olan ve onlara sermaye sağlayan kişidir. ortaktan farklı olarak melek yatırımcı çoğunlukla yönetim faaliyetlerinde yer almaz. melek yatırımcılar genellikle iş girişimine bağlantıları ve uzmanlıklarıyla değer katar.
gelecek gördüğü girişimlere kendi bireysel birikiminden yatırım yapan kişilere denir. girişimcilere yalnızca maddi anlamda değil, mentorluk ve network gibi anlamlarda da destek olurlar. bu tip yatırımcılar, diğer yatırımcılara göre girişimlerden daha fazla yüzde talep ederler. yine de sektöre hakim olan birinden destek almak, girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir.
melek yatırımcı olarak anılan, genellikle ışık gördüğü girişimlere tohum yatırımı ile destek olan yatırımcılardır. özel sermaye fonlarının aksine girişimciye birebir tecrübe aktarımında bulunurlar. risk sermayesi (vc) şirketlerinin aksine melek yatırımcıların fonları yoktur, kendi paralarıyla yatırım yaparlar.
(bkz:venture capital / risk sermayesi)
varsa bana bir tane lazım