cihat dündar

b’iota laboratuvarları’nın kurucusu
almanya doğumlu cihat dündar’ın 12 yaşındayken yaşadığı bir deneyim, bugünkü girişimciliğinin temelini atmış. doktorun verdiği ilaçlar yüzündeki sivilcelere iyi gelmeyince evdeki şifalı bitkiler kitabını karıştırmaya başlamış. kitaptaki bitkilerden yaptığı karışım sayesinde üç haftada sivilceleri yok olunca başlamış bitkileri araştırmaya. liseden mezun olduktan sonra tarlalarda, botanik bahçelerinde çalışmış.
dündar, mardin ve şırnak’ta yaşayan kadınların tüy sorunlarına şahit olmuş askerde. askerden sonra üç yıl boyunca hem çalışmış hem de tüyleri nasıl yok edeceğini araştırmış. tahtakale’den aldığı ısıtıcı, tartı ve beherle evde kurduğu küçük ar-ge merkezinde binlerce karışım hazırlamış. tüy dökücü ürün bioder böyle ortaya çıkmış. 2002’de b’iota laboratuarları’nı kuran dündar, ardından klinik çalışma ve deneylere başlamış.
2006 yılına gelince de bu sefer erkeklerin sorunu için kolları sıvamış dündar. saç dökülmelerine karşı bioxcin şampuan ve serum tüketiciyle buluşmuş. aynı yıl uluslararası pazarlara da açılan b’iota bugün 33 ülkeye ihracat yapıyor.
yıllık 100 milyon lira cirolu b’iota’nın önümüzdeki beş yıl içinde ulaşmayı amaçladığı ihracat geliri ise 1 milyar dolar.