denizcan

Durum: 11 - 0 - 0 - 0 - 05.12.2017 18:48

Puan: 44 -

5 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

machine learning

 bilgisayar öğreniminin en iyi örneği, apple’ın yapay zeka (aı) kişisel asistanı olan siri’dir. genel bir kural düzenini öğrenerek ve oluşturulan algoritmalar yardımıyla tanımlanan sorunlara uygun çözümler bularak çalışır.

open source

açık kaynak, herkese açık ve herkesin kullanabileceği kodlara verilen addır. insanlar bu kodu alarak kullanım amaçlarına göre şekillendirebilir.

domain name service (dns)

her alan adı internet tarayıcısına girildiğinde, ıp adresi olarak da bilinen numaralara çevrilir. dns bu numaraların bir rehberidir.

technology stack

bir ağda, güvenlikten yön bulmaya kadar çok sayıda farklı bileşen bulunur. teknoloji yığını, bu bileşenler arasında veri yönetimi, oturum açmalar ve muhafaza gibi katmanların oluşması anlamına gelir. foursquare.com’da yönetici bilgisayar programcısı olan benjy weinberger, business ınsider’a teknoloji yığınının bir örneğinin de lamp yığını olduğunu anlattı. lamp yığını, işletim sistemi olarak linux’u, internet sağlayıcısı olarak apache’yi, veri tabanı olarak mysql’i ve sunucu kodlama ortamı olarak da php (ya da python) kullanan bir yığın.

application programming ınterface

apı, bir yazılımdaki farklı bileşenlerin sanki tek bir bileşenmiş gibi birlikte çalışmasını sağlayan şeydir. bu ara yüzler, çok sayıda “hareketli parçaları” koordine ederek bir uygulama ya da programın kullanımını kolaylaştırır.

web app 

bu, akıllı telefon ya da tablet uygulaması gibi görünen ve işleyen bir internet sitesi anlamına gelir. internet uygulamaları kullanıcılarına daha fazla aşina oldukları bir görünüm ve sezgisel yön bulma sağlarken, taşınabilir cihazlara daha uygun olmalarıyla da dikkat çekiyor.

virtual private network (vpn)

vpn, kullanıcılarına dünyanın herhangi bir yerinden internette özel bir ağa bağlanırken daha güvenli olma imkânı sunar. örneğin, internet sitenize girmek isteyen bir kullanıcı yerel bir kafenin güvenlik seviyesi düşük olan internet ağını kullanırken, vpn aracılığıyla sanki ofisten internete giriyormuş gibi güvenli bir bağlantı sağlayabilir.

back end

bir internet sitesine tıkadığınızda ekranda gördüğünüz ön yüz/ön uç olarak adlandırılır. arka uç ise o anda ekranda görmediğiniz, internet sağlayıcıları, veri tabanları ya da uygulamalar gibi sayfanın çalışmasını sağlayan her şeyi kapsar. internet sitenizi kurarken arka uçta olmasını sağladığınız şeylerin tümü, arama motorlarının internet sitenizi nasıl göreceğini belirler.

linux hosting (linux sağlayıcısı)

linux, internet sağlayıcısı sunucuları üzerine kurulabilen, açık kaynak olarak çalışan bir işletim sistemidir. pek çok sunucu microsoft işletim sistemiyle çalışır ancak bazı şirketler linux’un daha güvenli ve güvenilebilir bir tercih olduğunu düşünür, bu yüzden de internet sağlayıcılarını linux çalıştıran şekilde seçer.

data center (veri merkezi)

 veri merkezi, bilgisayarları ve sunucular da dahil olmak üzere veri depolama sistemlerini barındıran bir araçtır. çoğu veri merkezi sağlayan internet servis sağlayıcılarına (ısp’lere) ya da google ya da amazon gibi büyük firmalara aittir.

server hosting (sunucu sağlayıcısı)

 sunucular, bir firmanın bilgisayar ya da internet ağlarını destekleyen ve bununla ilgili tüm verileri barındıran cihazlardır. genellikle sunucuya alan kiralayan ve müşterilerine internet bağlantısını sağlayan internet servis sağlayıcılarına (ısp’lere) aittirler. bir sunucunun bakımını sağlamak içi gerekli kurum içi teknik desteği olmayan şirketler aracı şirketlerden bu hizmeti kiralayabilirler. bu hizmetler şirketlerin kendi sunucusu olmasını sağlarlar ve onlara tam zamanlı teknik destek verirler.

bazı şirketler de sunucu kiralar, ancak bakımlarını yapmak için kendi bünyelerinde bir teknik ekip oluştururlar. bir şirketin kiralamak yerine kendi sunucusuna sahip olmasının maliyeti daha düşüktür, ancak bu, şirketin kendi teknik destek ekibini oluşturduğu sürece mantıklıdır.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 11

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.