girişken

Durum: 14 - 0 - 0 - 0 - 05.12.2017 18:13

Puan: 56 -

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

görsel kimlik

“bir markanın (diğer birçok şeyin yanısıra logosu, yazı tipi, paketi vb. gibi unsurlarını da içeren) dış görünüşü.”(brand channel)

yeniden konumlandırma

“mevcut ürüne müşteri zihninde yeni bir konum kazandırmak amacıyla yapılan ve ürünün potansiyel pazarını genişleten ya da değiştiren iletişim etkinlikleri.” (brand channel)

marka değiştirme

“marka değiştirme bir kurum veya organizasyonun markayla ilgili önemli bir unsuru değiştirmeye karar vermesiyle ortaya çıkar. böyle bir değişiklik ışıl ışıl parlayan yeni bir marka adı veya logosu olabileceği gibi daha gerçekçi bir ürün vaadi sunan daha iyi bir iletişim şekline geçiş mesajı gibi ufak bir değişiklik de olabilir.”

ortak-markalaşma

“en az iki farklı ürün veya hizmet markası arasındaki bir pazarlama ortaklığı. ” (ınvestopedia) ortak markalaşma esasen “yeni bir ürün veya hizmet sunumu için ürünlerinizin en güçlü unsurlarının alınarak bunların en iyi tamamlayıcı markalarla birleştirilmesidir.” (forbes)

marka stratejisi

kararlaştırılan hedefleri karşılayabilmek amaçlı bir markanın sistematik gelişimini hedefleyen plan. “marka stratejisi ürün veya hizmetinizi nasıl, ne, ne zaman, ve kime ulaştıracağınızdır. net ve öz bir marka stratejisi genelde daha güçlü bir marka değeri (insanların ürününüz hakkında ne hissettiği veya ürününüzü nasıl algıladığı ve ürününüze ne kadar para ödemeye razı olduğu) getirmektedir.” (hubspot)

marka kişiliği

bir markaya farklılaştırma amacıyla insan karakteri özellikleri atfedilmesi. “marka kişiliği özellikleri sıklıkla markanın saklı çekiciliğini öne çıkarır. bu özellikler belirlenerek geliştirildiğinde yaratıcı bir iletişim tonuna verimli bir şekilde rehberlik edebilirler. örneğin, mercedes göreceli olarak “kararlı” ve “kontrollü” iken bmw daha “seksi” ve “arzulanan” bir markadır. markaların farklı ve farklılaştıran kişilikleri vardır. ” (millward brown)

marka izni

“marka izni üreticiye geliştirme, pazarlama ve onaylanmış ürünleri(genellikle şirketin marka adı, logosu(veya logoları), işaret(ler)i ve/veya izinli malları) onaylı alıcılara ödeme karşılığı (genellikle toptan satışlarda lisans sözleşmesinde belirtildiği üzere telif hakkı ve garantiyle)satma hakkını verir.” (perpetual licensing)

marka imajı

“hedef kitlenin zihninde bulunan eşsiz bir ilişkilendirilme yığını. marka imajı markanın neyi temsil ettiğini betimler. belirli bir marka için sahip olunan inançlar kümesidir. kısaca, ürün hakkında müşterinin algısından başka bir şey değildir.” (msg)

marka kimliği

“bir işin müşterileri tarafından bir marka isminin, iletişim tarzının, logo ve diğer görsel unsurlarının nasıl algılanmasını istediği… marka kimliği müşterilerin sandığından ziyade marka imajından farklıdır. marka kimliği işin kendisi tarafından kurulmaktadır.” (ınvestopedia)

marka uzantısı

“mevcut bir marka ismini yeni bir ürün için farklı bir kategoride kullanarak yeni bir ürün piyasaya sürmenin yaygın bir yöntemi. marka uzantısı kullanan bir şirket mevcut müşteri temeli ve marka sadakatini piyasaya sürdüğü yeni bir ürün için de teşvik ederek karını artırmayı hedeflemektedir.” (ınvestopedia) “teoride, başarılı bir marka uzantısı piyasaya sürmek kolay olmalı. tek yapmanız gereken bilindik bir markayı alıp farklı bir kategorideki yeni bir ürüne yapıştırmak. ama yine de içinde hooter havayolları, colgate tv yemeklerini ve evian su-dolgulu sütyenlerin de olduğu tarihin destansı fiyaskolarını düşününce galiba o kadar da kolay değil.” (adage)

marka deneyimi

“marka deneyimi markanın kişiler tarafından algılanan eylemleridir. bir birey ve somut veya soyut bir marka ürünü arasındaki her etkileşim marka deneyimi olarak görülebilir.” (bxp) “marka deneyimi özellikle markasal-uyarıcılar tarafından ortaya çıkan his, duygu, algı ve davranışsal tepkiler olarak kavramsallaştırılmaktadır. bu uyarıcılar bir markanın tasarımının ve kimliğinin, paketinin, iletişiminin ve çevresinin bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır.” (ama)

marka değeri

“bir marka gücünü iyi niyetinden ve zaman içerisinde kazandığı daha yüksek satış hacmine ve rakip markalara karşı daha yüksek kar payına dönüşen isim farkındalığından alır. ” (business dictionary) “şirketler ürünlerini kolay hatırlanır, fark edilir ve kalite ve güvenilirlikte daha üstün kılarak marka değeri oluşturabilir.” (ınvestopedia)

marka mimarisi

bir portföy içindeki markaların isim ve yapısı. “marka mimarisi markalarınız için mantıksal, stratejik ve ilişkisel bir yapıdır veya diğer bir deyişle kurumun markalarının, alt-markalarının ve isimli ürünlerinin bir nevi soy ağacı.” (bsı) “tüm marka mimari stratejileri iki yaklaşımdan birine girmektedir, markalaşmış bir ev veya marka evleri.” (ervin & smith)

marka

marka değer ve etki oluşturan özelliklerin, somut ve soyutların bir karışımıdır. “firmaların ürünlerini piyasadaki emsallerinden ayırmak için kullandıkları ayrıştırıcı bir sembol, işaret, logo, isim, kelime, cümle veya bunların bir birleşimi.” (ınvestopedia)
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 14

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.