gözde

Durum: 18 - 0 - 0 - 0 - 05.12.2017 22:42

Puan: 72 -

7 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

learning management system

öğrenme yönetimi sistemleri, şirketlerin çalışanlarını eğitmek için kullandıkları sistemlerdir. bu tür sistemler, insan kaynakları departmanlarının çalışanların eğitim planlarını yapmasına ve uygulamasına yardımcı olur. video konferansı yapmak, tartışma ortamları oluşturmak ve diğer interaktif yöntemleri kullanmak bu tür yazılımların içeriğini oluşturur.

customer relationship management software (crm)

müşteri ilişkileri yönetimi, şirketlerin müşterileriyle ilgili bilgileri toplamasını ve yönetmesini sağlar. bu yazılımları kullanan şirketler müşterileriyle ilgili daha önce hangi ürünlerin alındığı, onarım ekiplerinin ne sıklıkta çağırıldığı gibi bilgileri kolayca takip edebilirler. bu da şirketlerin müşterileriyle daha iyi ilişkiler kurmasına ve gelecekte daha fazla iş yapabilmesine yardımcı olur.

müşteriyle geliştirme (customer development)

müşteri odaklı yazılım geliştirme

performance management software

insan kaynakları uzmanları, çalışanların performanslarını takip etmek için çoğu zaman performans yönetimi yazılımlarını kullanır. bu yazılımların kullanılması, çok sayıda verinin kolayca yönetilebilmesini ve analiz edilmesini sağlar.

contract management software

pek çok şirket müşterilerle, şirketlerle ve çalışanlarla imzaladığı sözleşmeleri temel alarak çalışır. sözleşme yönetimi yazılımı şirketlerin bu sözleşmeleri ilk pazarlıklardan her ay kesilen faturalara kadar her açıdan takip edebilmelerini sağlar.

business ıntelligence (bı) software

iş zekası (bı) bir şirketin kendisiyle ilgili topladığı bilgiler anlamına gelir. bu oldukça geniş çaplı verileri içerir, bu yüzden de şirketlerin çoğunun bunun için yazılım alması gerekir. bu programlar şirketlerin bilgilere daha kolay ulaşarak analiz edebilmelerini sağlar.

erp software

kurumsal kaynak planlaması yazılımları (erp) şirketlerin bir işin farklı yönlerini (muhasebe, envanter ve insan kaynakları gibi) aynı anda ele alabilmelerini sağlar. şirketler kurumsal yazılım modüllerini hangi işi yapacaklarına göre tercih ederler ve erp yazılımlarını da bu modüllerin elde ettiği verileri bir araya getirmek için kullanır.

content management systems (cms)

bu sistemler bir internet sitesinin içeriklerini düzenlemek ve yönetmek için kullanılır. genellikle web tabanlı yayın özelliklerini içerirler. web tabanlı yayın özellikleri html gibi internet kodlama dilleri kullanmadan internet sitesindeki içeriklerin düzenlenmesini sağlar. pek çok cms ayrıca birebir pazarlama araçları kullanarak hedeflenen reklamları mümkün kılar.

market valuation

victoria secret'ın hikayesi

amerika’nın en büyük iç çamaşırı firması victoria’s secret 12 haziran 1977’de roy raymond tarafından kuruldu. 2012 satış rakamlarına göre yılda 6.12 milyar dolar kazanan firma, günümüzde yalnızca iç çamaşırı değil; mayo, bikini ya da vücut losyonu, parfüm gibi güzellik ürünleri gibi ürünlerin de satışını yapmaktadır.

dünya genelinde 1.017 adet farklı şubesi olan firma, 1977 yılında iş adamı roy raymond tarafından akrabalarından aldığı borçlar ve banka kredisi ile açılmış, 80 bin dolara mal olmuş ancak sahibine bir yılda 500 bin dolar kâr getirmiştir. raymond, eşine halka açık dükkanlardan iç çamaşırı almaya utandığı için bu firmayı kurmuştur.
başta vicks firmasının pazarlama departmanında çalışan sıradan bir insanken, victoria’s secret sayesinde 5 yıl içinde, yılda 6 milyon dolar kazanan raymond), 1982 yılında firmasını 1 milyon dolara amerikan milyarder leslie wexner‘a satma hatasında bulundu. bunun ardından açtığı firma battı ve raymond borç batağına sürüklendi. 1993 yılında depresyona giren raymond, kendini (gizli:golden gate köprüsü’nden attı.

kentucky fried chicken

kfc'nin kısaltması.francahise tavuk restorantları.
(bkz:kfc’nin kurucusu harland sanders)

kfc’nin kurucusu harland sanders

harland sanders, henüz 5 yaşındayken babasını kaybetti. 16 yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı, 17 yaşına geldiğinde tam dört farklı işten çıkarılmıştı. 18 yaşındayken evlendi ve 22 yaşına kadar trenlerde kondüktörlük yaptı. çocukları oldu ama eşi bebekleri de alarak sanders’i terk etti. bunun üzerine sanders, amerikan ordusu’na girdi ancak bir süre sonra terhis edildi. daha sonra küçük bir kafede aşçı ve bulaşıkçı olarak işe başladı, 65 yaşındayken emekliye ayrıldı. devletten aldığı ilk emekli maaşı 105 dolar gibi komik bir meblağdı. öyle ki sanders, devletin kendisiyle resmen alay ettiğini düşünüyordu. “hiçbir işe yaramayan bir adamım, yaşamamın ne anlamı var ki?” diye düşünerek intihar etmeye karar verdi. bir ağacın altına çöktü, vasiyetini yazmaya koyuldu ama aslında hayatını kökten değiştirecek şeyleri kaleme alıyordu. işte o anda bir şey fark etti: henüz yapmadığı o kadar çok şey vardı ki… hatta bir konuda tanıdığı herkesten çok daha başarılıydı; sanders muazzam bir aşçıydı.

önce gidip 87 dolar borç aldı, sonra kendi tarifini kullanarak bir miktar tavuk hazırladı. ardından kapı kapı dolaşarak kentucky’deki komşularına bu tavukları satmaya başladı. ancak onun tam olarak aradığı da bu değildi. o, bu özel tarifini bir restorana satmak ve böylece satılan her tavuktan komisyon almak niyetindeydi. bu niyetle iki yıl boyunca 1946 model ford‘uyla neredeyse tüm amerika‘yı dolaştı. tam 1009. denemede tarifini satabileceği bir restoran bulmuştu.

sözleşmeye göre sanders satılan her bir tavuktan sadece 5 sent pay alıyordu. aslına bakılırsa bu çok da kötü değildi çünkü siparişler sürekli olarak artıyordu. nitekim 1960’lara gelindiğinde albay sanders, abd’nin dört bir yanında yüzlerce restorana franchise vermişti.

dört yıl sonra kentucky fried chicken şöhret basamaklarını tırmanmıştı, albay da şirketi yatırımcı john brown jr.’ye satmaya karar verdi. anlaşma kapsamında 2 milyon dolar nakit para aldı. sanders, şirketin resmi yüzü olarak kalacaktı ve bunun için her yıl kendisine 250.000 dolar ödeme yapılacaktı. artık yapması gereken tek şey medya, müşteriler ve çalışanlarla ara sıra bir araya gelerek pazarlama kampanyalarını yürütmekti.

sanders 90 yaşında hayata gözlerini yumduğunda, arkasında değeri milyonlarca doları bulan bir marka ve ilham veren bir başarı hikayesi bırakmıştı.

kaynak:https://girisimle.com/kfcnin-kurucusu-harland-sandersin-ilham-veren-basari-hikayesi/

dünyanın en yaşlı startup'ı

en genç üyesinin 75 yaşında olduğu start-up: ınfosci

ınfosci, bir iş insanı, bir avukat ve eski bir cıa çalışanı tarafından kurulan siber güvenlik firması. ancak bu girişimi diğerlerinden ayrı tutan bambaşka bir şey var.

ınfosci‘yi farklı kılan ise kurucularının yaşının 75 ile 80 arasında değişiyor olması.

kuruculardan 75 yaşındaki john ellingson, lise mezunu bir iş insanı ve washington merkezli bir tesisat şirketinin eski sahibi. ekibin en yaşlısı phil dean, 30 yıl görev yaptığı abd merkezî istihbarat teşkilatı‘nda (cıa), terörle mücadele ofisinde çalıştı ve tek tekerlekli bisiklet kullanmayı seviyor. yaklaşık 20 yıl önce kendisinin icat ettiği dolandırıcılık tespiti sistemiyle suça karışanları belirlemede uzmanlaşmış bir avukat olan john kittelberger ise bu dünyada 75’nci yılında.

“birbirimizi tesisatçı, ajan ve inek (nerd) diye çağırıyoruz” diyen kittelberger, bloomberg‘e verdiği röportajda “eğer 40 yaşında olsaydık, dışarı çıkıp bir şirket kurarak milyon dolarlar kazanıyor olurduk. ancak en gencimiz 75 yaşında. dolayısıyla hepimizin farklı bir ‘kaçış planı’ var” ifadesini kullanıyor.

ınfosci, 2014’te abd personel yönetimi bürosu (opm) gerçekleştirilen ve 22 milyon amerikalının sosyal güvenlik numaraları ile yeni ve eski tüm çalışanların kişisel bilgilerinin çalındığı siber saldırıya benzer bir saldırıya karşı korunmayı sağlayacak sistem tasarımı üzerinde çalışıyor.

hackerler, opm saldırısında, büro çalışanlarının bildiği gizli kodları bilen güvenilir alt yükleniciler gibi davranıp sisteme sızmışlardır. ınfosci, bu kodları saniyede bin defa değiştirebilen bir yazılım geliştiriyor.

aile, arkadaşlar ve ıt şirketi nuvitek‘ten gelen 650 bin dolar sermaye ile çalışan ınfosci‘nin “genç delikanlıları”, yaşlarının kendilerini abd patent ofisi‘nde birinci sıraya yükselttiğini ve 1 ağustos’ta patentlerini almayı beklediklerini söylüyor. şirketin asıl hedefi ise dell veya google‘ın sahibi alphabet gibi sektörün devleri.

kaynak:https://girisimle.com/en-genc-uyesinin-75-yasinda-oldugu-start-up-infosci/

a/b testi

bir şirket a/b testini kullanarak iki parça halinde online içerik oluşturabilir – pazarlama e-postası blogu ya da internet sitesi gibi – ve bu içerikleri iki farklı test grubuna yayınlayabilir. bu sayede hangi versiyonun daha çok ilgi çektiğini görebilir. bu tür bir test, hangi pazarlama ve tanıtım stratejisinin daha doğru olduğuna karar verebilir ve toplum içinde hangi yöntemin daha başarılı olacağını tahmin etme şansı yakalar.

marketing automation (pazarlama otomasyonu)

e-postalar, sosyal medya, raporlar, matematiksel analizler ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi pazarlama girişimlerini ölçmekte kullanılan yazılımlar ya da online hizmetler bu terimle ifade edilir. sosyal medya gönderileri girdi olarak eklenebilir ve bu gönderilerin ne zaman yayınlanacağı belirlenebilir. sonra da bu veriler etkinliklerinin kontrol edilebilmesi için biriktirilir.

organic (organik)

bu terim, kişilerin görüntülediği içeriklerle ilgilidir, çünkü bu kişiler ücretli tanıtımlar yerine kendi organik arama kelimelerini kullanarak bu içeriği görüntülemişlerdir.

ımpressions (gösterim)

bağlılık” ile paralel olarak, gösterim de sosyal medya içeriğinizin ne kadar görüntülendiğiyle ilgilidir. amaç, içeriğinizin uzun süreli olabilmesidir.

engagement (katılım)

kaç kişinin online kaynaklarınızı kullandığını ve insanların ne sıklıkla sosyal medya kanallarınızı görüntülediğini takip etmeye, bağlılık takibi denir. takipçileriniz sosyal medya hesaplarınıza ya da internet sitenize ne kadar bağlıysa, mesajınız o kadar çok kişiye ulaşıyor demektir.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 18

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.