levent

Durum: 22 - 0 - 0 - 0 - 06.12.2017 00:03

Puan: 88 -

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

oprah winfrey

oprah, hayatının ilk altı yılını büyükannesinin yanında yaşayarak ve patates çuvallarından yapılmış elbiseler giyerek geçirmiştir. iki aile üyesi ve aile dostu tarafından tacize uğrayan oprah, 13 yaşında evden kaçmıştır. 14 yaşında doğurduğu bebeği, doğumdan kısa bir süre sonra vefat etmiştir. yaşamak için annesinin yanına giden oprah’ı annesi babasının yanına göndermiştir ve oprah’ın hayatı tamamen değişmiştir. tam burslu olarak üniversiteye giren oprah, bir güzellik yarışmasında birinci olmuştur ve bir radyo istasyonu tarafından keşfedilmiştir. bir süre sonra oprah ismi bir imparatorluğa dönüşmüştür. forbes’a gore oprah’ın serveti bugün 2.7 milyar dolar değerindedir.

sam walton

walton’ın ailesi büyük buhran döneminde oklahoma’da bir çiftlikte yaşamıştır. walton, ailesine finansal olarak destek olmak amacıyla inek sütü sağıp müşterilere teslimat yapmıştır. aynı zamanda gazete dağıtımı yaparak bir yandan da dergi üyelikleri satmıştır. missouri üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra ucuz ev ürünleri satan bir dükkanı yönetmeye başlayan walton, ordudan aldığı 5 bin dolar ve kayınpederinden borç olarak aldığı 20 bin dolar ile arkansas’ta ben frankin adında bir dükkanı satın almıştır. bu dükkanı bir zincir haline getirip sonunda wal-mart ve sam’s club’ı kurmuştur. 1992 yılında vefat eden walton, şirketi karısı ve çocuklarına bırakmıştır.

ıngvar kamprad

ıngvar kamprad çiftlik hayatı yaşayarak büyümüştür ancak içinde hep bir girişimcilik ruhu vardır. küçük yaşlarda stockholm’dan toptan aldığı kibritleri komşularına satmaya başlamıştır. daha sonra işleri biraz daha büyüterek balık, noel dekorasyonu ve kalem satmıştır. küçük işler onu tatmin etmeyince, getirdiği iyi karnelere karşılık babasından para alıp bir posta sipariş işi kurmuştur. daha sonra bu girişimi dünyanın en büyük mobilya mağazasına dönüşmüştür. ıkea ismi, ıngvar kamprad’ın baş harfleriyle oluşturulmuş, büyüdüğü çiftlik (elmtaryd) ve kasabanın (agunnaryd) baş harfleri de marka ismini tamamlamıştır. zaman içinde mobilya şirketin en çok satan ürünü haline gelmiştir ve kamprad’ın anlaştığı yerel imalatçılar fiyatların düşük kalmasını sağlamıştır. bir zamanlar dünyanın en zenginleri arasında olan kamprad’ın serveti bugün 6 milyar dolardır.

leanardo del vecchio

leanardo del vecchio, dul annesi tarafından finansal olarak desteklenemeyen beş kardeşten biridir. yetimhanede büyümek zorunda kaldıktan sonra, bir fabrikada işçi olarak araba parçası ve gözlük çerçevesi kalıpları çıkarmaya başlamış ve burada parmağının bir parçasını kaybetmiştir. 23 yaşında, gözlük çerçevesi kalıbı ürettiği kendi dükkanını açmıştır. yıllar sonra bu küçük dükkan, dünyanın en büyük güneş gözlüğü ve numaralı gözlük üreticisi haline gelmiştir. luxottica adını verdiği şirket, ray-ban ve oakley gözlük markalarının üreticisidir ve sunglass hut ile lenscraftersgibi toplam 6.000 perakende satış mağazasının sahibidir. del vecchio’nun tahmini serveti 10 milyar doların üstündedir.

howard schultz

howard schultz, brooklyn’deki canarsie bayview kamu projesinde büyümüştür. her zaman, kamyon şöförü olan babasının ona sunduğu hayat tarzının ötesine geçmek istemiştir. tüm yokluğa ve yoksulluğa rağmen, spor konusunda sivrilmiş ve northern michigan üniversitesi’nden futbol bursu kazanmıştır. iletişim alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, xerox’ta çalışmaya başlamıştır. o zaman küçük bir kahve dükkanı olan starbucks’ın kahvesiyle büyülenen schultz, 1987 yılında xerox’u bırakıp starbucks’ın hisselerini satın alıp şirketin ceo koltuğuna oturmuştur. 60 kahve dükkanıyla başlayan zincirin bugün dünyada 20.891 dükkanı vardır. schultz, bu başarılı zincirle bugün 2.1 milyar dolarlık servetin sahibidir. kendisi bir süre iş hayatına ara verdikten sonra starbucks’ı düşüşten kurtarmak için tekrar ceo görevine gelmiştir.

guy laliberté

kanada doğumlu guy laliberté, sirk kariyerine sokak çalgıcılığı yaparak, akordiyon çalarak, ipin üzerinde cambazlık yaparak ve ateş yutarak başlamıştır. 1987’deki los angeles sanat festivali’ne quebec’den başarılı bir dansçı grubunu dönüş bileti bile almadan getirerek riskli bir girişimde bulunmuştur. şansı yaver gitmiş ve sirk grubunu las vegas’a getirerek bugün tanıdığımız dünyaca meşhur cirque de soleil’i yaratmayı başarmıştır. aynı zamanda profesyonel poker oyunucusu ve uzay turisti olan laliberté, bugün 2.5 milyar dolarlık servetiyle cirque du soleil’in ceo’luğunu yapmaktadır.

sergey brin

1973 rusya doğumlu abd'li girişimci. arkadaşı larry page ile birlikte google şirketini kurdu. hâlen teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan sergey brin, forbes'a göre 20,3 milyar dolarla , dünyanın en zengin 100 insanından biri.

stephan kaufer

1963 doğumlu amerikalı girimci. 2000 yılında kurduğu içinde binlerce tatil noktasının olduğu dünyanın en çok kullanılan seyehat planlama ve rezervasyon yönlendirme platformu tripadvisor'un ceo'su.

steve jobs

1955 abd doğumlu steve jobs apple'ın kurucu ortağıdır. 2011 yılındaki ölümünden 5 hafta öncesine kadar ceo olarak görev yapmış. bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. apple'ın yanında next computer ve pixar animasyon stüdyoları'nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

bitaksi.com

jack dorsey

1976 abd doğumlu yazılım mimarı ve işadamı. birçok kişi tarafından kullanılan sosyal medya platformu twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan square'un kurucusu kimliği ile tanınmakta. 2008 yılında mıt technology review tarafından "35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi" en biri seçilmiş.

mark zuckerberg

1984 abd doğumlu sosyal paylaşım sitesi facebook'un kurucusu amerikalı girişimci. 2015 yılındaki yaklaşık 35,1 milyar $'lık servetiyle dünyanın en genç zengini. 2010 yılında time dergisi tarafından "yılın adamı" seçilmiş.

do won chang

1954 kore doğumlu abd'li girişimci, giyim markası forever 21'in kurucusu ve sahibi, yaklaşık 5,4 milyar $'lık servetli girişimci.1984 yılında eşi ile beraber işletmeye başladığı bir tek mağazaları varken şu an bu sayı 400'ün üzerinde.

mark cuban

1958 doğumlu abd'li dolar milyarderi girişimci. çok küçük yaşta iş hayatına atılan cuban, 1999’da 5.7 milyar $ fiyatla yahoo’ya satışı gerçekleştirilen broadcast.com'un kurucusu. ayrıca kendisine ait bir nba takımı bile var: dallas mavericks. şu anda 2200 m2'lik malikanesinde vakit geçirmekte.

jan koum

1976'da ukrayna'da doğup 1992 yılında abd'ye göç etmiş bilgisayar mühendisi ve internet girişimcisi şubat 2014'te facebook'a satışı gerçekleştirilen whatsapp'ın kurucusu ve ceo'su. genç yaşlarında bir manavda temizlikçi olarak çalışırken, 2014'te amerikanın en zengin 62. insanı olarak gösterilmiş.

wences casares

1974 arjantin doğumlu teknoloji girişimcisi ve bitcoin destekleyicisi xapo'nun ceo ve kurucusu. casares ayrıyeten new york merkezli bilgisayar oyunu şirketi olan wanako games'in de kurucusudur şirketin assault heroes oyunu 2006 yılında yılın oyunu seçilmiş.

eren bali

eren bali özellikle amerika’da ve birçok diğer ülkede çok popüler olan udemy.com eğitim platformunu kurdu. kendisi malatya’da doğdu. malatya’da eğitim gördüğü okulda sadece bir derslik bulunuyordu ve kendisi zor şartlar altında eğitim aldı. orta doğu teknik üniversitesin’den mezun olduktan sonra birkaç firmada çalıştı ve 2008 yılında eğitimi gelecek nesiller için kolaylaştırmak adına kurucu ortağı oktay çağlar ile udemy.com projesine başladılar. türkiye’deki denemelerinde başarılı olamayan ekip projelerini silikon vadisine taşımayı düşündü. silikon vadisinde 50 yatırımcı tarafından reddedildikten sonra pes etmediler ve projelerine inançlarını sürdürüp birkaç yıl sonra 12 milyon dolar yatırım ile udemy.com’um başarı hikayesi başladı. şuan silikon vadisinde gözde bir girişimlerden biri haline geldi. kendisi şimdi aynı zamanda carbon health sağlık girişimin kurucu ortağı ve ceo’su.

kaynak: https://blog.udemy.com/democratize-learning-eren-bali/

nevzat aydın

türkiye’nin en büyük online yemek siparişi sitesi olan yemeksepeti, 2001 yılında kuruldu ve türkiye’nin ilk garaj şirketlerinden biriydi. yemeksepeti’nin kurucusu nevzat aydın, boğaziçi üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra san francisco üniversitesi’nden ‘mba’ derecesini almak üzere silikon vadisi’ne gitti. orada e-ticaretteki gelişmeleri inceleme fırsatı bulan nevzat aydın, gözlemlerinin sonucu olan “yemeksepeti.com” projesini hayata geçirmek üzere türkiye’ye döndü. nevzat aydın şirketini birkaç yıl içinde en büyük online yemek sipariş platformu haline getirdi.

2015 yılında yemeksepeti’nin 589 milyon dolara satılması dünya medyasında çok büyük ses getirdi. bu satın almadan kazanılan paradan 27 milyon dolarlık bir kısmını çalışanlara dağıtılacağı haberi ise bomba etkisi yarattı ve nevzat aydın, bazı uluslararası gazeteler tarafından dünyanın en iyi ceo’su olarak gösterildi. türkiye’nin en büyük satın alması olmasının yanında nevzat aydın, çalışanlara dağıttığı milyon dolarlarla dünya medyasında da ses getirdi.

kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/yemeksepeti-ceosu-nevzat-aydin-kimdir-823302/

nazım salur

bitaksi ile türkiye’de yankı getirmiş ve ardından getir ile dünyayı hedefleyen bir diğer başarılı bir girişimci. bitaksi’den aldığı başarı ile türkiye’den çıkan bir girişimi tüm dünyaya sunmak istedi ve getir’i kurdu. salur, yakın bir zaman önce 2016 yılı içerisinde getir’in amerika’da hizmete başlayacağını açıkladı. amerika’dan sonra diğer ülkelere açılarak dünyaya hiç denememiş bir modeli hayata geçirmeyi hedefliyor. yandex’in kurucusunu ekibine katması kendisinin bu projeye dünyaya taşıyabileceğinin bir göstergesi olarak görülüyor.

sina afra

sina afra, 1968 doğumlu internet girişimcisi, melek yatırımcı ve blog yazarıdır. afra, en çok türkiye’deki ilk ve lider online moda sitesi olan markafoni’nin kurucu ortağı olarak bilinmektedir. afra, aynı zamanda undo-labs’ın kurucu ortağıdır. ayrıca diğer önde gelen girişimcilerle 2014 yılında faaliyete geçirdiği girişimcilik vakfı’nın başkanı olarak görev yapmaktadır.
  • /
  • 2
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 22

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.