kobidanışmanı

Durum: 12 - 0 - 0 - 0 - 23.12.2017 23:59

Puan: 48 -

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

kosgeb

küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi şeklinde bir açılımı olan bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı özel bütçeli kamu kuruluş udur. başta yeni girişimci destek programı olmak üzere çeşitli hibe destekleri ve düşük faizli kredileri kobilere aktarmaktadir.

5 yıl sonra ben

girişimcilere rol model olan, ted (talk) te karşılaştığı zorlukları ve başarısızlıkları anlatan başarılı bir girişimci olmak

iş planı (business plan)

hibe destek, risk sermayesi veya melek yatırımcı desteği alınacak ise bir girişimci için olmazsa olmazdır. oysa girişimciler iş planını bir fona ulaşmak için değil kendi işletmelerinin bekası için yapmalıdır.

ingiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; iş planı yapmayan işletmelerde ilk yıl başarısızlık oranı %40 iken ilk beş yıl yoluna başarılı bir şekilde devam işletmelerin %95’inde iş planı bulunmaktadır.

ölçütler (benchmark)

benchmark'ın işletme literatüründe oturmuş türkçe bir karşılığı bulunmamaktadır. mühendislikte daha çok nirengi (noktası) olarak çevrilmektedir. işletme alanında ise benchmarking kıyaslama olarak tercüme edilmektedir. basit olarak, çocukken boyunuzu ölçmek için duvarı çizersiniz ya, işte o çizgilerin her birisi bencmark olarak sayılabilir.

anonim şirket (a.ş.)

yeni türk ticaret kanununa göre tek kişiyle kurulabilen ve minimum 50 bin tl'lik sermayenin şirket kuruluşunda (3/4'ü iki yıl içinde) beyan edilmesi gereken şirket türüdür. kurulması ve yönetilmesinde limited şirkete göre zorluklar olsa da alınacak ortak sayısında sınırlama olmaması (limited şirkette maksimum 50'dir) nedeniyle yatırımcı çekmeyi düşünen girişimciler tarafından tercih edilebilmektedir.

venture capital / risk sermayesi

melek yatırımcının şeytan (hem gerçek anlamıyla hem de uyanıklık anlamında) olan halidir. türkiye'deki bazı oluşumları kendilerine -yatırımcılarının kimlikleri üzerinden- melek yatırımcı süsü vermeye çalıştığı da gözlenmiştir.

mark zuckerberg

sosyal anlamda "girişken" olmayan bir bireyin başarılı bir girişimci olabileceğine dair iyi bir örneği temsil etmektedir. girişimcilerin genellikle sosyal hayatlarında girişken olduğu/olması gerektiği inancını yıkmıştır.

crowdfunding / kitle fonlaması

https://arikovani.com sitesi bu fonlama türüne verilebilecek yerli bir örneği temsil etmektedir ve zannımca oldukça başarılıdır.

müşteri sınıfı (customer segment)

maalesef deneyimsiz girişimcilerin algılamakta oldukça zorlandığı bir kavramdır. örneğin, girişimcimiz bir cep telefonu uygulamasının tüm insanlara hitap ettiğine (gerçekten, samimi olarak) inanmıştır. yavaş yavaş ve tümden gelerek doğru müşteri sınıfını buldurmak gerekir. önce demografik verilere göre sınıflanarak başlanması önerilebilir.

iş modeli (business model)

alexander osterwalder'in "iş modeli üretimi" isimli kitabı iş modeli tanımının referans eserine dönüşmüştür. şiddetle tavsiye edilmektedir. (bkz:iş modeli kanvası (business model canvas) )

armut.com

başak taşpınar değim ve eşi tarafından kurulan firma ayrıca endeavor'un girişimcileri arasındadır. başak hanımın yaşadığı açmaz ve ikilemleri anlattığı bir case study'ye de endevaor üzerinden ulaşılabilir.

ar-ge

daha çok büyük firmalar tarafından yapıldığı düşünülen oysa orta ölçekli firmaların da kendi çapında yaptığı faaliyettir. büyük firmaların ar-ge departmanları çoğunlukla koça koça bütçelerle, kalabalık ekiplerle ve büyük beklentilerle fil organizasyon yapısına dönüşmektedir. oysa orta çapta bir kobi'de; ar-ge, kısıtlı bütçe, yetersiz teknik personel ile (büyüklüğe kıyasla) yapılmakta ve herşeye rağmen başarılı yeniliklere imza atılmaktadır.

müşteri sınıfı (customer segment)

bir girişimin tüm müşteri evreni içindeki en ufak alt kümeye verilen isimdir. böylece müşteri kümelerinin birbirinden farkı, sorunları ve ihtiyaçları anlaşılabilir. “50 yaşından büyük, her ay en az iki kez golf oynayanlar” gibi bir örnek verilebilir. şirketler her bir müşteri sınıfı için farklı değer teklifleri sunabilirler.

Toplam entry sayısı: 12

Henüz takip eden biri yok.