ferdi

Durum: 17 - 0 - 0 - 0 - 05.12.2017 21:06

Puan: 68 -

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

content curation (içerik iyileştirme)

içerik iyileştirme temelde online olarak paylaşılacak içeriği seçme anlamına gelir. bu, mevcut bir içeriği yeniden şekillendirmek demektir; ancak, içeriğin mutlaka yeni olması gerekirken aynı zamanda konuyla ilgisini korumalı ve arama motoru algoritmalarına uyum sağlayarak daha fazla tıklanma oranını yakalaması gerekir (bkz:seo optimizasyonu)

email marketing (e-posta pazarlama)

e-posta pazarlama, ürünleri ya da hizmetlerin e-posta üzerinden tanıtılması anlamına gelir. şirketler e-postaları dizayn ederken e-postalara resim, video ya da müşterilerin ilgisini çekecek farklı içerikler ekleyerek yaratıcı olabilir. çoğu şirket e-posta pazarlama yaparken bu amaçla üretilmiş yazılımları kullanarak e-posta dağıtım listesini, kampanyaları ve matematiksel analizleri yönetebilir.

mvp

bir işletme ilk kurulduğunda işe öncelikle en yalın ve sade ürününü (mvp) oluşturarak başlar. bu süreçte, ürünün en basit fonksiyonel değişikliğe uğrayacak ve geliştirilecek kısmının belirlenmesidir. burada amaç; doğrulanmış öğrenmeyi kullanmak (ürünle ilgili gerçek geri dönüş ve test çıktısı arasındaki farkı anlamak gibi) ve ürün geliştirmek için harcanan çabanın minimum düzeye indirgenmesidir.

çıkış stratejisi

exit multiple / çıkış çarpanı

 exit / çıkış

 exit / çıkış

hedefine ulaşmayı başaran bir girişimci veya yatırımcının, girişimden ayrılması anlamına gelir. çıkış stratejisi, yatırımcıların çıkış yapmak için belirledikleri süreleri ve adımları ifade eder. birçok girişimci, yatırımcı turuna çıktığı zaman başarılı çıkışlar yapmış olan yatırımcıları tercih ediyor.

advisory board

kısaca, girişimcilere yol gösteren kişilerdir. girişimciler tarafından, kimlerin desteğini aldıklarını göstermeleri için kullanılır. bu kişiler, yatırımcı olarak anılmazlar. farklı konularda fikir vermeleri ve girişimin değerini yükseltmeleri bakımından oldukça önemlidir. genellikle sektörel anlamda güçlü kişiler listeye dahil edilir ve öne çıkarılır.

friend, family and fools

eş, dost ve akrabadan destek toplama anlamına gelir. bu destek yalnızca nakit para değil, farklı kaynaklar da olabilir tabii.

preferred stock / imtiyazlı hisse

imtiyazlı hisse olarak çevrilebilecek olan bu terim, yatırımcı tarafına ek ödeme, oy hakkı gibi noktalarda imtiyazlar tanır. preferred stock, birtakım senet ve haklardan oluşur. başlangıç seviyesinde olan girişimlerde de imtiyazlı hisse paylaşımlarına başvurulabilir. bazıları tarafından sermaye ortağına nispeten daha düşük bir yüzde tanısa da, söz sahibi olma avantajı taşıyor.

share purchase agreement

‘hisse alım sözleşmesi’ olarak adlandırılan bu terim, bir yatırımcının şirketin mevcut hisselerinden bir bölümünü alması durumunda yatırımcı ile hissedarlar arasında hazırlanan sözleşme örneğidir.

break even point / başabaş noktası

operasyonel gelirlerin giderleri yakaladığı noktadır. bu noktayı yakalayabilen girişimler, kendi kendilerini idare edebilirler. yine de doğru yatırımı bulmak için arayışlar sürdürülmeli. girişimin ayakta kalabilmesi için bu aşama oldukça önemlidir.

call option / put option

put option, şirketlerin hissedarlarından birinin veya birkaçının, belirli zaman ve şartlar neticesinde diğer pay sahiplerine kendi hisselerini satma hakkıdır. call option ise bu durumun tam tersine, diğer hissedarların satın alma haklarına verilen bir isimdir.

ınitial public offering (ıpo) / halka arz

hisse senetleri daha önceden borsada işlem görmemiş bir şirketin, ilk defa halka arz edilmesi olarak bilinir. bu terim, ileri düzey girişimler için geçerlidir. ancak büyük potansiyel taşıyan diğer şirketler de sermaye sahiplerinin ilgi alanında konumlanırlar.

due diligence / durum tespiti

bu terim, kısaca ‘durum tespiti’ olarak adlandırılabilir. tam olarak, yatırım yapmak isteyen bir kişi veya kuruluşun pazar araştırmasında geçirdiği süreç olarak bilinir. durum tespiti/durum değerlendirmesi, sektör bazında bazı dinamikler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. aynı zamanda sektörün risk ve avantajlarını değerlendirmek için de kullanılabilir.

melek yatırımcı

gelecek gördüğü girişimlere kendi bireysel birikiminden yatırım yapan kişilere denir. girişimcilere yalnızca maddi anlamda değil, mentorluk ve network gibi anlamlarda da destek olurlar. bu tip yatırımcılar, diğer yatırımcılara göre girişimlerden daha fazla yüzde talep ederler. yine de sektöre hakim olan birinden destek almak, girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir.

venture capital / risk sermayesi

risk sermayesidir. bu terimi daha önceden duymuş olma olasılığınız yüksektir. henüz yeni kurulmuş ve risk taşıyan girişimlere yapılan maddi yatırımlar, risk sermayesi olarak adlandırılır. risk sermayedarları, girişimlerin büyüme evresinden halka arzına kadar geçen uzun süreçte girişimcilere eşlik edebilirler.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 17

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.