ali

Durum: 25 - 0 - 0 - 0 - 06.12.2017 11:29

Puan: 100 -

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

iyzi.co

2012 yılında kurulan ve büyüklüğü fark etmeksizin tüm e-ticaret sitelerine ödemelerini kolayca alma konusunda sanal pos, ödeme sistemi entegrasyonları hizmeti sunan türkiye tabanlı bir internet girişimi ve web servisi firmasıdır.

technology stack

türkçesi teknoloji yığınıdır

machine learning

bilgisayar öğrenimi

open source

domain name service (dns)

application programming ınterface

uygulama programlama ara yüzü

web app 

internet uygulaması

azınlık teşebbüsü küçük yatırım şirketi

hükümet tarafından imtiyaz verilen girişim şirketleridir ve sadece kendilerini denetleyen kurum tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde bir azınlık üyesi kişinin %51’ine sahip olduğu bir şirkete yatırım yapabilir.

küçük iş yatırım şirketleri

bu şirketler küçük işletme yönetimi tarafından lisans verilen ve denetlenen firmalara yatırım yapan ve borç veren şirketlerdir. bu şirketlerin aldıkları lisans, onlara yatırımcılarının özel fonlarına sunmak üzere hükümetten borç almalarına izin verir. küçük yatırım şirketleri genellikle $100,000 – $250,000 arasındaki miktarlarda yatırımları tercih eder ve risk sermayedarı şirketlerle kıyaslandığında taahhüt verme konusunda daha cömerttir.

portföy şirketi

portföy şirketi sermaye hissedarı bir firmanın yatırım yaptığı kurum ya da şirkettir. özel sermaye şirketlerinin desteklediği tüm şirketler portföy şirketi olarak adlandırılabilir.

kazanım (acquisition)

iktisap bir şirketin başka bir şirketin çoğunluk hisselerini almasını ifade eder. iktisap etmek ayrıca bir işletmenin sunduğu ürün ya da hizmeti, tayin ve tahsis edilmiş kaynakları ya da tahsis dışı kaynakları sözleşmeyle satın almayı ve kiralamayı da kapsar.

back end

arka plan görevlerini gerçekleştiren bilgisayar programı diger adıyla arka uç

exit multiple / çıkış çarpanı

 exit / çıkış

çıkış stratejisi

çıkış stratejisi risk sermayedarlarının ya da iş sahiplerinin yapmış oldukları yatırımdan çıkmaları durumunda kullanacakları bir yoldur. genellikle likidite hali olarak da adlandırılır.

ölçütler (benchmark)

ölçütler bir işletmenin başarılarını ölçmeye yarayan performans hedefleridir. bunlar genellikle yatırımcılar tarafından bir işletmenin daha fazla finansmana ihtiyacı olup olmadığının anlaşılması için kullanılır.

term sheet / ön protokol

ön protokol yatırımın hangi şart ve koşulda yapılacağını belirleyen ve bağlayıcılığı olmayan bir anlaşmadır. ön protokol genellikle sonradan detaylandırılacak hukuki dokümanların taslağı niteliğini taşır.

due diligence / durum tespiti

durum tespiti yatırımcıların potansiyel bir yatırım hakkında yaptığı araştırma ve değerlendirme süreci anlamına gelir. bu süreçte uygulamaların değerlendirilmesi ve maddi olguların doğrulanması gibi potansiyel yatırımın detayları incelenir.

return on ınvestment ( roı )/ yatırım getirisi

yatırımın getirisi yapılan yatırım sonucunda elde edilen kar ya da zarardır. genellikle yıllık yüzdelik değeri olarak belirtilir. roı bir projenin toplam maliyetiyle ondan elde edilen net karın oranıdır.

yatırım turu

bu aşama girişimlerin finansman bulma aşamalarını tanımlar. genelde süreç kurulum ve çekirdek yatırımın ardından birkaç yatırım turuna çıkıp sonrasında halka arz (ıpo) açılma şeklindedir.
  • /
  • 2
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 25

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.